Już dziś – czwartek, 14 września w Barze Prasowym w Warszawie – ruszamy z Warszawską Zupą. To pomysł na społeczne zbieranie pieniędzy, które można przeznaczyć na realizację pomysłu ulepszającego miejskie życie. Inicjatywa przyszła do nas zza oceanu, a w Warszawie jest organizowana przez serwis Miasto2077 oraz związane z nim Stowarzyszenie Ludzi Nowoczesnych – w przygotowaniu przedsięwzięcia wspierają nas twórcy inicjatywy z Detroit Soup.
Zasada działania jest prosta: na Warszawskiej Zupie zbiera się grupa ludzi zainteresowanych dobrymi miejskimi projektami. Przed nimi wysłuchanie prezentacji czterech najlepszych projektów zgłoszonych na tę okoliczność, dyskusja na ich temat, smaczna zupa do zjedzenia, no i głosowanie. Jedzenie jest za darmo, ale przychodzący na spotkanie są proszeni o darowizny (zaczynamy od 15 zł, ale kto chce, może wpłacić więcej), z których powstaje fundusz przekazywany na realizację wybranego przez uczestników w głosowaniu projektu.
Podczas dzisiejszej Zupy autorzy zaprezentują cztery projekty. Poniżej bardzo krótko je opisaliśmy. Wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć więcej – posłuchać prezentacji autorów i zadać im pytania, zapraszamy na spotkanie. Poprzez systematyczne wspieranie dobrych pomysłów na kolejnych Zupach możemy sprawić, że Warszawa stanie się lepszym miejscem do życia. Wy też macie wpływ. Przyjdźcie koniecznie!
Przewodnik zakładania sąsiedzkiego kompostownika
Przewodnik jest częścią większego projektu o nazwie Wielkie Kompostowanie. Przygotowali go organizatorzy przedsięwzięcia wraz z opiekunami miejskich kompostowników. Przewodnik zawiera informacje i techniki dla lokalnych liderów – założycieli kompostowników. Czeka na opracowanie graficzne (infografiki i skład) oraz korektę tekstów, a w końcu wydanie. O przewodniku i Wielkim Kompostowaniu opowie Katarzyna Barc, Oddam Odpady.
Warsztaty architektoniczne dla dzieci
Cykl zajęć, którego tematem przewodnim jest DOM jako mieszkanie człowieka w różnych krajach i czasach. Na każdym spotkaniu dzeci obejrzą prezentację multimedialną ukazującą piękno architektury mieszkalnej różnych krajów, a w części warsztatowej stworzą własne makiety z projektami przestrzennymi. Każde zajęcia to inny temat – inny kraj, tradycje, wzory. Jednym z celów jest wyrobiebie w dzieciach smaku architektonicznego. O warsztatach opowie Jolanta Komar, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer
Warszawa Repair Cafe
Pomysł na pierwszą warszawską repair cafe, gdzie mieszkańcy będą mogli nieodpłatnie naprawić różnego typu sprzęty i przedmioty codziennego użytku lub zasięgnąć porady, czy taka naprawa jest możliwa. Będą to cykliczne spotkania, organizowane w różnych dzielnicach Warszawy. W repair cafe będą pojawiać się różni eksperci (rzemieślnicy, specjaliści – osoby umiejące coś naprawić).Będzie to również okazja do zdobycia wiedzy o ruchu zero waste oraz spędzenia miło czasu przy kawie, herbacie i domowych wypiekach. O repair caefe opowie Anna Komar, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste.
Promocja Magazynu Eventowego
Magazyn Eventowy to mobilny kontener morski, który będzie pełnił funkcję zaplecza sprzętowego do organizacji imprez plenerowych na terenie Parku Bródnowskiego. Będzie wsparciem logistycznym i zachęci mieszkańców dzielnicy do realizacji własnych pomysłów na różnego typu wydarzenia plenerowe. Zmagazynowany w kontenerze sprzęt będzie udogodnieniem na etapie planowania i realizacji pomysłów mieszkańców. Zupa może pomóc sfinansować promocję projektu. W szczegóły wprowadzi Jędrzej Rogoziński, społecznik i działacz związany z Bródnem.
Jeszcze nie dodano komentarza!