/Fot: Anna Bocheńska-Skałecka i in.//
Ulica św. Antoniego już dawno stała się jednym z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu przez Wrocławian. Kiedy rynek okupują turyści, mieszkańcy znaleźli sobie własną wspólną przestrzeń. Jest częścią tzw. Dzielnicy Czterech Świątyń – dystryktu o które miasto chce dbać szczególnie. Nic więc dziwnego, że to właśnie św. Anotniego jako pierwsza wrocławska ulica zostanie przekształcona w shared-street czy też bardziej z holenderska woonerf (polska nazwa podwórzec jeszcze się nie przetarła). Ulicę wspólną dla pieszych, kierowców i rowerzystów, pozbawioną krawężników, gdzie ruch jest uspokojony, a wszyscy na siebie uważają.
To przedsięwzięcie, za którym stoją przede wszystkim aktywiści z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia oraz Akcja Miasto. Do swojego pomysłu przekonali prezydenta Rafała Dutkiewicza. Sprzyjały im okoliczności, a konkretnie otwarcie parkingu pod znajdującym się nieopodal Narodowym Forum Muzyki. W obrębie starówki miejsc parkingowych zrobiło się więcej, jedną ulicę można więc posprzątać.
A konflikt na linii ludzie, a parkujące samochody na św. Antoniego rozwija się już dość długo. Działa tu siedem ogródków kawiarnianych, pomiędzy którymi parkują samochody. Pod przebudowie będzie to już niemożliwe.
![]() |
Sami autorzy projektu bazują na trzech elementach. Chcą tu połączyć kontekst kulturowy (istniejący szlak kulturowy i szerszy koncept Dzielnicy Czterech Świątyń), użytkowy (nowa koncepcja nakierowana jest na ludzi, którzy mają ją wypełniać i współtworzyć), a do wprowadzić wysokie, europejskie standardy kształtowania przestrzeni.
Nowe rozwiązane będzie oparte przede wszystkim o platformy ustawiane na przemian po prawej i lewej stronie. Będą to rodzaje parkletów. Obsadzone zostaną małą architekturą: miejscami do siedzenie i roślinność, której brak na średniowiecznej ulicy. Wyspy będą miały też znaczenie regulacyjne. Nie tylko fizycznie uniemożliwią parkowanie, ale także zmuszą kierowców do tzw. esowania, czyli ciągłego ich wymijania, co z kolei wymusi wolniejszą jazdę.
![]() |
Projekt jest już w toku. Konsultacje społeczne odbyły się już 13 listopada i ich uczestnicy (mieszkańcy nieruchomości znajdujących się przy św. Antoniego, właściciele lokali gastronomicznych, przedstawiciele stowarzyszeń miejskich oraz użytkownicy) proponowane zmiany przyjęli pozytywnie. Teraz wszystko w rękach władz miasta.
Autorzy projektu: dr inż. arch. Anna Bocheńska-Skałecka, mgr inż.arch.kraj.Agnieszka Bocheńska, mgr inż. arch. Katarzyna Kusowska, mgr Magdalena Pielech
PRZECZYTAJ TAKŻE:
![]() |
![]() |
![]() |