Zielony park urządzony na dachu budynku zawsze robi niesamowite wrażenia. Po niektórych można spacerować, na innych tworzone są place zabaw, czy trasy do biegania. Niestety takie dachy wciąż są rzadkością, bo większość osób odstraszają koszty. Tymczasem takie instalacje nie tylko świetnie wyglądają podwyższając wartość budynku, ale też się opłacają. Tak wynika z porównania kosztów eksploatacji budynków nie wszystko da sprowadzić do kosztów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze 5 powodów, dla których warto mieć dach porośnięty bujną roślinnością:
1. Koszty. Z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Michigan wynika ze eksploatowany przez 40 lat zielony dach o powierzchni 1 tys. m2 przynosi 100 tys. USD oszczędności. Naukowcy w sowich obliczeniach wzięli pod uwagę oszczędności energii (dzięki lepszej izolacji cieplnej), lepszą retencję wód burzowych, filtrowanie przez rośliny kurzu oraz szkodliwych cząstek unoszących się w powietrzu oraz korzyści zdrowotne dla mieszkańców. Oczywiście jest to wartość średnia, a konkretne oszczędności zależą od wielkości dachu, jego kształtu, położenia geograficznego nasłonecznienia czy otoczenia samego budynku.
2. Ochrona przed powodzią. Zmorą wielu miast są nagłe oberwania chmur, ulewny deszcz może szybko doprowadzić do przepełnienia miejskiej sieci kanalizacyjnej i w efekcie do zalania ulicy i miejscowych podtopień. Tymczasem z danych zebranych przez naukowców z Pennsylvania State wynika, że zielone dachy są w stanie pochłonąć nawet 80 proc. opadów, w porównaniu z 24 proc. wody, które zostają na standardowym dachu. A gdy zieleń na dachu się rozwinie i systemy korzeniowe urosną, to retencja wód burzowych może jeszcze bardziej wzrosnąć.
3. Przeciwdziałanie powstawaniu miejskich wysp ciepła. Duże ilości nawierzchni betonowych i utwardzonych w miastach pochłania promieniowanie słoneczne i ponownie emitują je jako ciepło, które zwiększa lokalną temperaturę powietrza. Na przykład podczas letnich miesięcy w Nowym Jorku dzienna minimalna temperatura jest średnio o 7,2 ° C wyższa niż w otaczających metropoliach terenach podmiejskie i wiejskie. Problem robi się jeszcze większy, kiedy temperatura powietrza przekracza 30 ° C. Tymczasem zielone dachy nie tylko zapobiegają powstaniu cieplnych wysp, ale również skutecznie schładzają powietrze odparowując zebraną w korzeniach i liściach wilgoć z roślin.
4. Izolacja. Ułożona na dachu warstwa ziemi okazuje się też być świetnym izolatorem. Działa to w dwie strony: latem w czasie upałów budynek jest lepiej chroniony przed ciepłem, a zimą zielony dach zapewnia lepszą izolację podczas sezonu grzewczego. Najwięcej zyskują budynki o wysokim stosunku dachu do ścian budynków. Do tego dochodzą korzyści związane z zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych, ponieważ latem spada zapotrzebowanie na klimatyzowanie pomieszczeń.
5. Więcej zieleni. Ponieważ w większości miast brakuje terenów zielonych, dlatego dachy wydają się idealnym miejscem dla niej. Po za standardowymi profitami związanymi z zmniejszaniem dwutlenku węgla w powietrza, dodawanie roślin i drzew polepsza krajobraz miejski, zieleń umieszczona na budynku zwiększa jego wartość i atrakcyjność. Zielony dach to również możliwość uprawiania świeżych warzyw czy ziół.
Jeszcze nie dodano komentarza!