Te wielkie morskie ssaki okazują się kluczowe dla odwrócenia zmian klimatycznych: w czasie swojego życia gromadzą ilość CO2 odpowiadającą rocznej pracy 1,37 tys. drzew i stymulują rozwój niezwykle cennego fitoplanktonu. Precyzyjnie rzecz ujmując, wieloryby w ciągu całego życia w swoim ciele gromadzą około 33 tony dwutlenku węgla, podczas gdy drzewa około 24 kg rocznie przekonuje zespół badaczy z Institute for Capacity Development IMF, University of Notre Dame oraz Duke University.
Kluczowy jest tu jednak fakt, że te największe z ziemskich stworzeń koegyzystują z jednymi z najmniejszych – fitoplanktonem. To mikroskopijne stworzenia znane z dostarczania naszej atmosferze ponad połowy tlenu. Rzecz jasna towarzyszy temu sekwestracja ogromnej ilości dwutlenku węgla, sięgającej 37 miliardów ton metrycznych, co stanowi około 40 proc. całego CO2 wytwarzanego na ziemi. „Aby przedstawić to w odpowiedniej perspektywie, obliczamy, że jest to równoważne ilości CO2 wychwyconej przez 1,7 biliona drzew – wartość czterech lasów Amazonii – lub 70 razy więcej niż ilość pochłaniana każdego roku przez wszystkie drzewa w parkach narodowych i stanowych w USA. Więcej fitoplanktonu oznacza więcej wychwytu dwutlenku węgla„, tłumaczą naukowcy zwracając uwagę na zauważony w ostatnich latach efekt mnożnikowy jaki wieloryby mają na produkcję fitoplanktonu gdziekolwiek się udadzą. Okazuje się bowiem, że wieloryby świetnie nawożą ocean substancjami, których fitoplankton potrzebuje do wzrostu – zwłaszcza żelazem i azotem.
Sprawą niezwykle ważną z klimatycznego punktu widzenia staje się kwestia odbudowy populacji wielorybów. Trzeba pamiętać, że niektóre gatunki, takie jak płetwal błękitny, zostały zredukowane do zaledwie 3 proc. tego, co było przed okresem masowych połowów. Generalnie w tym czasie liczba wielorybów została zredukowana z 4 – 5 mln do 1,3 mln. „Odbudowa stad mogłaby znacznie zwiększyć ilość fitoplanktonu w oceanach oraz węgla, który jest przez nie pochłaniany. Nawet 1-procentowy wzrost produktywności fitoplanktonu wynikający z większej aktywności wielorybów spowodowałby coroczne wychwytywanie ogromnej ilości CO2 odpowiadającej pojawieniu się dodatkowych 2 miliardów dojrzałych drzew.”, podkreślają naukowcy.
/Fot: Luis Curiel z Pixabay//
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jeszcze nie dodano komentarza!