Większość aplikacji oferuje mapy adresowane do kierowców lub rowerzystów. Barcelona zaproponowała narzędzie, które pomaga pieszym unikać iść w cieniu.
W upalny letni dzień w Hiszpanii na ulicy pozbawionej drzew może być nawet o 15-20 stopni bardziej gorąco niż nas sąsiedniej, zacienionej. Zwykłe mapy mogą zawierać wiele różnych szczegółów, ale raczej nie znajdzie się na nich informacji o tym, czy, wybierając konkretną trasę, będziemy się prażyć w słońcu. Opracowana na zlecenie władz miasta, aplikacja „Cool walks” pokazuje, jak dotrzeć z jednego punktu do drugiej, idąc jak to tylko możliwe w cieniu. Ściśle mówiąc aplikacja oferuje trzy możliwości: drogę najkrótszą, drogę zoptymalizowaną pod względem cienia oraz „szklak wampirzy”, który pozwala całkowicie uniknąć słońca. Wskazuje także miejsca, gdzie można znaleźć fontanny z wodą pitną lub odpocząć.
Na razie aplikacja obejmuje jedną dzielnicę. Wyzwanie okazało się ogromne. Z jednej strony wymagało zgromadzenia ogromnej liczby szczegółów topograficznych, a drugiej – uwzględnienia zmieniającego się z godziny na godzinę położenia Słońca. Te same ulice, które są już dobrze opisane z punktu widzenia kierowców, należało teraz dokładnie przeanalizować pod kątem chodników. W niektórych miejscach należało dodać przejścia i skróty, które nie istnieją na zwykłych mapach. Pomocne okazały się wcześniejsze wysiłki miasta na rzecz zmapowania drzew, po to by zwiększyć zadrzewienie z 5 do 30% powierzchni. W miarę, jak kolejne miasta mapują drzewa, danych tego rodzaju jest jednak coraz więcej i może podobne aplikacje zaczną się działać w innych miejscach.
Jeszcze nie dodano komentarza!