Pandemia i praca zdalna z pewnością na to wpłynęła: kolejne firmy i kraje eksperymentują z krótszym tygodniem pracy. Tym razem półroczny program pilotażowy zaczyna się w 30 firmach w Wielkiej Brytanii. Rzecz jasna, płaca zostaje po staremu, tak jak w pięciodniowym tygodniu pracy.
Ma to być poważne badanie, w którym biorą udział naukowcy z Uniwersytetu Cambridge, Uniwersytetu Oksfordzkiego i Boston College, a także think-tanku Autonomy. Do podobnej próby podeszło także 17 firm z Irlandii. Jak podkreślają inicjatorzy akcji, eksperyment ma na celu lepsze zrozumienie wpływu skróconego czasu pracy na produktywność i dobrostan ludzi.
To już kolejne tego typu przedsięwzięcie. Na razie najbardziej budujące rezultaty odniósł Microsoft w pilotażu prowadzonym w japońskich biurach. Okazało się, że skrócenie czasu o jedną piątą przekłada się na dwa razy większy wzrost wydajności sięgający 40 proc. Dzięki wolnym piątkom symetrycznie spadły też koszty stałe (np. 23 proc. mniejsze wydatki na energię), ale największą ciekawostką okazało się, że pracownicy robią o 60 proc. mniej wydruków.
Wzrost wydajności ma wynikać przede wszystkim z bardziej zrównoważonego sposobu pracy i życia. Tak wynikało m.in. z analizy przypadku nowozelandzkiej firmy Perpetual Guardian, która w 2018 roku na czterodniowy tydzień pracy wysłała 280 pracowników – 78 proc. z nich stwierdziło, że byli w stanie lepiej zarządzać równowagą między życiem zawodowym a prywatnym, co oznaczało wzrost o 24 punkty procentowe. Podobne wyniki osiągnięto w Islandii, gdzie próba była znacznie większa (2,5 tys. osób), a zjawisko obserwowane istotnie dłużej, bo do 2015 do 2019 roku. Projekt odniósł „przytłaczający sukces”, a wyniki pokazały, że samopoczucie pracowników wzrosło w takich obszarach jak stres i wypalenie zawodowe, zdrowie i równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.
Tak obiecujące efekty sprawiają, że poszczególne kraje rozważają zmiany regulacyjne, które miałyby doprowadzić do skrócenia tygodnia pracy. W Hiszpanii debatę na ten temat podjęła lewicowa partia Más País, która w zeszłym roku doprowadziła do uruchomienia trzyletniego eksperymentu społeczno-ekonomicznego z czterodniowym tygodniem pracy w roli głównej.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jeszcze nie dodano komentarza!