P: Panele słoneczne, które produkują prąd gdy niebo zaciągnął chmury i leje deszcz. To możliwe
Niedawno pisaliśmy o opracowanych na Stanfordzie panelach słonecznych działających w nocy. Okazuje się jednak, że po drugiej stronie Pacyfiku chińscy naukowcy także nie próżnowali. Na uniwersytecie w Suzhou zespół inżynierów z instytutu nanomateriałów już jakiś czas temu zaprezentował panele, które również są w stanie pracować bez słońca. Zwłaszcza gdy niebo zaciągnął chmury i leje deszcz.
Kluczem jest wykorzystanie siły kropli wody padających na panel i spływających po jej powierzchni. Na klasycznym panelu słonecznym umieszczono a właściwie nadrukowano przezroczystą warstwę zawierającą nanogenerator tryboelektryczny (TENG). To właśnie on tę moc niesioną przez kroplę przekształca w prąd. Rowkowana powierzchnia działa jako elektroda wzajemna zarówno dla TENG, jak i dla ogniwa słonecznego. Została umieszczona pomiędzy dwoma urządzeniami i przewodzi energię z TENG do ogniwa.
Ponieważ polimery są przezroczyste, ogniwo słoneczne mogło nadal generować energię ze światła słonecznego, jak również z padających kropel deszczu. Zespół zauważa, że ten prosty projekt demonstruje nową koncepcję zbierania energii w różnych warunkach pogodowych.
/Fot: Oregon Department of Transportation//
Jeszcze nie dodano komentarza!