Taki program produkcji zielonej energii prowadzą Amerykanie. Zamknięte już składowiska odpadów lokalne samorządy zmieniają na farmy fotowoltaiczne. Z danych opublikowanych przez World Resources Institute i Resource Management Institute wynika, że to już poważny trend. Chociaż w skali kraju i potrzeb wciąż jest to marginalne źródło prądu – łączna moc to 207 MW. w ostatnich latach skala działania zwiększyła się 10-krotnie.
Dziś farmy takie działają w 21 lokalizacjach, ale najważniejszy jest potencjał dla tego typu przedsięwzięć, bo w całym kraju znajduje się ponad 10 000 zamkniętych i nieczynnych składowisk. Łącznie daje to powierzchnię 60 tys. kilometrów kwadratowych, cyli niemal jedną piąta Polski. Farmy słoneczne ustawione na takim obszarze wyprodukowałyby prąd wystarczający do zasilenia całego kraju.
Skala rośnie pięciokrotnie
I potencjał ten jest sukcesywnie wykorzystywany. Już pięć lat temu pisaliśmy o pierwszej takiej instalacji w The Hickory Ridge Landfill w Conley w Georgii, a dziś powstają coraz większe tego typu projekty. Flagową inicjatywą jest Sunnyside Solar Project, które Houston w partnerstwie publiczno-prywatnym prowadzi z firmą Sunnyside Energy na 100-hektarach zamkniętego wysypiska. To największy tego typu projekt w kraju. Moc instalacji sięgnie 50 MW i będzie w stanie zasilić 5 tys. domów. Tymczasem średnia wielkość tego typu projektów dotychczas oscylowała wokół 10 MW. Inwestycja Houston nie jest zresztą wyjątkiem. Podobną inicjatywę podjęto w Columbus w stanie Ohio, gdzie pod przyszłą elektrownie przeznaczono 70 ha dawanego wysypiska. Oba projekty mają być gotowe już w tym roku.
„Energia słoneczna i składowiska odpadów to naturalna kombinacja dla wielu społeczności, które chcą przyspieszyć lokalny rozwój energii odnawialnej. Składowiska zazwyczaj mają dobrą ekspozycję na słońce i bardzo ograniczone alternatywne możliwości rewitalizacji. To sprawia, że energia słoneczna jest jednym z niewielu sposobów produktywnego wykorzystania terenu. Ponadto reinwestowanie w zamknięte składowiska odpadów może pomóc w ożywieniu lokalnych społeczności, zwłaszcza tych o niższych dochodach” zaznaczają autorzy opracowania z Resource Management Institute.
/Fot: The Hickory Ridge Landfill//
Jeszcze nie dodano komentarza!