Wszystko za sprawą ceramicznych płytek, którymi pokryto budynki. Są one pokryte specjalną powłoką Hytect, która nie tylko usuwa zanieczyszczenia z powietrza, ale także wirusy i bakterie. Stąd dotychczas płytki te były raczej używane we wnętrzach domów (głównie w łazienkach), a nie na ich fasadach.
Użycie ich w projekcie kompleksu mieszkaniowego Ilot Queyries w Bordeaux, to ze trony holenderskiej firmy architektonicznej MVRDV miało być połączenie nowoczesności z tradycją. Budynki, w których znajdzie się 308 mieszkań, w tym 163 socjalne, stanęły w centrum miasta na wschodnim brzegu Garonny, vis-a-vis katedry. Niemal rzeźbiarski kształt zespołu nawiązuje do masterplanu starego miasta od strony nabrzeża Bastide Niel. Z ich perspektywy ma to być współczesna interpretacja tradycji architektonicznych Bordeaux.
„Zabudowa wypełnia teren do granic, nadając intymny charakter krajobrazowi ulicy, podczas gdy dachy są ułożone w starannie skalibrowane zbocza, aby zapewnić maksymalną wentylację, światło dzienne i słońce budynkowi i jego sąsiadom.” swój projekt opisują architekci. Spadki dachu wahają się od 14 stopni do 45 stopni w zależności od ich stosunku do słońca
W stworzeniu tego nowoczesnego obrazu znaczną rolę odgrywają kremowe i czerwone płytki nadające budynkom specyficzną fakturę. Dominująca, jasna kolorystyka ceramiki odbijającej światło sprawia, że nie będzie się tu tworzyć wyspa ciepła – efekt ten wzmacniać będzie posadzonych tu 83 olch i brzóz. Jeszcze ważniejsza jest jednak funkcjonalność samej powłoki Hytect wypalanej w wysokich temperaturach. Kiedy światło pada na tak wytworzone płytki, w wyniku fotokatalizy uwalniany jest aktywny tlen.
To nie pozwala rozwijać się wirusom, bakteriom oraz pleśni. Jednocześnie płytki Hytect w naturalny sposób neutralizują zanieczyszczenia powietrza, takie jak tlenki azotu czy formaldehydy. Co więcej, ponieważ są również hydrofilowe, brud i tłuszcz praktycznie się na nich nie osadzają.
/Fot: MVRDV//
Jeszcze nie dodano komentarza!