Wiedeń, regularnie wygrywający rankingi na najlepsze miejsce do życia, to także przykład miasta, w którym bardzo prężnie działa rolnictwo. W Europie trudno o bardziej ekologiczną stolicę: miasto z około 2000 hektarami gruntów ornych i winnicami zarządzanymi przez leśnictwo i rolnictwo jest jednym z największych gospodarstw ekologicznych w Austrii. Stąd nagroda EU Organic Awards 2023 w kategorii Najlepszego miasto organiczne (Best organic city).
Od ubiegłego roku przyznaje je Komisja Europejska, tym samym promując najlepsze praktyki w rolnictwie ekologicznym oraz jego organizacji. W przypadku Wiednia nie jest to nowa moda, ale od lat ceniona tradycja. Jej najlepszym przykładem jest Grinzing, część 19 dzielnicy miasta (Döbling) słynnej ze swoich upraw winorośli oraz towarzyszącym im Heurigerów, tradycyjnych gospód, w których serwuje się lokalne wino.
Na tym rolnicze możliwości Wiednia się jednak nie kończą. Pod uprawy przeznaczone jest aż 14 proc. miejskich gruntów i władze miasta bardzo dbają o promocję miejscowej produkcji. Namawiając Wiedeńczyków do tego, aby sięgali po lokalne dary natury rok temu stworzona dla nich została wspólna marka Wiener Gusto. Pierwszym produktem z tą etykietą była ekologiczna mąka pszenna, z czasem pojawiała się też kolejne rodzaje mąki, soczewica górska, ziemniaki, olej lniany, a nawet przetwory z dziczyzny. Marka cały czas się zresztą rozwija, bo wkrótce ma się pojawić na sokach owocowych, oleju słonecznikowym oraz tofu.
Z organicznego pola na stół
„Dzięki Wiener Gusto wysyłamy mocny sygnał dla rolnictwa organicznego w Wiedniu, a teraz rozsławiamy je daleko poza granicami naszego miasta dzięki Nagrodzie UE Ekologicznej”, powiedział Jürgen Czernohorszky radny Wiednia ds. klimatu, który odebrał nagrodę. Nie było to jednak jedyne wyróżnienie przyznane w ramach EU Organic Awards 2023. Komisja Europejska wyróżniła także portugalską miejscowość Idanha-a-Nova, jako Najlepszy Organiczny Bio-dystrykt (Best organic bio-district), który jest największy w Portugalii obszarem gruntów rolnych objętych rolnictwem ekologicznym.
Austriacy okazali się jednak największymi wygranymi, bo nagrodę za Najlepszy Organiczny Region (Best organic region) otrzymał Burgenland. „Stał się on wzorem do naśladowania dla regionów pragnących przekształcić grunty rolne z rolnictwa konwencjonalnego w organiczne dzięki swojej innowacyjnej i opartej na nauce strategii „Bioland Burgenland”. Strategia ma na celu nie tylko zwiększenie udziału gruntów rolnych uprawianych metodami ekologicznymi do 50 proc. do 2030 r., ale także wzmocnienie całego łańcucha dostaw żywności ekologicznej, w tym dla regionalnych stołówek, bufetów i szkół”, czytamy w uzasadnieniu do nagrody.
/Fot: Otto Domes//
Jeszcze nie dodano komentarza!