Dobrze znane w Polsce JPMorgan Chase oraz BNP Paribas to banki, które najbardziej na świecie angażują się w finansowanie branży paliw kopalnych. Temat jest na tyle problematyczny, że na warsztat wziął go najbardziej uznany miesięcznik branżowy The Banker, który okładkowym tematem październikowego numeru uczynił pytanie Why are banks still financing fossil fuels? (pol. dlaczego banki nadal finansują paliwa kopalne?)
Sytuacja z pozoru wygląda na opanowaną. Już 60 największych na świecie banków już 49 zobowiązało się do osiągnięcia celów zerowych emisji netto. Mimo to z raportu „Banking on Climate Chaos Fossil Fuel Finance Report” opublikowanego przez sojusz organizacji pozarządowych – Reclaim Finance, Rainforest Action Network, BankTrack – wynika, że finansowanie paliw kopalnych w ciągu siedmiu lat od podpisania Porozumienia Paryskiego sięgnęło 5,5 bln dolarów.
Miesięczniki The Banker zauważył, że zgodnie z raportem Banking on Climate Chaos, 60 banków w 2022 roku przekazało 150 miliardów dolarów do 100 największych firm rozwijających paliwa kopalne, w tym TC Energy, TotalEnergies, Venture Global LNG, ConocoPhillips i Saudi Aramco. Ekspansję i finansowanie inwestycji w paliwa kopalne skoncentrowała tylko garstka firm, mówi raport.
Najbardziej czarną owcą w tym gronie jest JPMorgan Chase określonym mianem “worst bank overall”. Od czasu Porozumienia Paryskiego Amerykanie na finansowanie inwestycji w paliwa kopalne wydali 434 mld dol. Na cenzurowanym znalazł się też Królewski Bank Kanady (RBC), który tylko w 2022 roku przeznaczył na ten cel 40,6 mld dol. (co było najwyższym finansowaniem w tamtym okresie, dla porównania JPMorgan w 2022 roku wyłożył „tylko” 39 mld dol). Z kolei japoński MUFG to – wg. Bankera główny gracz w Azji – udzielił finansowania projektom wartym 29,5 mld dol., podczas gdy francuski bank BNP Paribas w Europie sfinansował paliwowe inwestycje za 20 mld dol.
Największy z najbardziej kontrowersyjnych projektów to budowa 1000-milowy ropociągu Trans Mountain,
z Edmonton w Albercie do wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej (fot: Adam Jones)
Rzeczywistość jest taka, że z 1,9 biliona dolarów finansowania bankowego, które trafiło do sektora energetycznego w 2022 r., 840 miliardów zostało wydane na projekty niskoemisyjne i 1,1 biliona dolarów na paliwa kopalne. W tej sytuacji Banker stawia pytania kiedy finansowanie paliw kopalnych zmieni kurs? „Myślę, że w 2030 roku wejdziemy w zakręt i zauważymy zmianę w miksie finansowanych rozwiązań energetycznych w porównaniu z tym, co widzimy dzisiaj” – mówi Lindsay Patrick, szefowa inicjatyw strategicznych oraz środowiskowych, społecznych i zarządzania (ESG) w RBC Capital Markets
Jeszcze nie dodano komentarza!