Tekst pochodzi z raportu Greenbook 2024
Pomysł na wykorzystanie nieużywanych kontenerów jako materiału budowlanego od początku budził wątpliwości, z roku na rok rozwiewane przez coraz bardziej przekonujące projekty z ich użyciem.
Koncept zrodził się z handlowej nierównowagi. Statki pełne metalowych skrzyń z towarem płyną z Chin do Europy i USA, ale odsyłanie ich się nie kalkuluje. Można je jednak z pożytkiem wykorzystać. Zaczęło się od kawiarni Starbucks w Seattle i nieco hipsterskich projektów, takich jak Pop Brixton, czyli lokalny londyński kampus dla start-upów i małych firm. Pomysł szybko przyjął się w Polsce. Już w 2017 roku w Gdańsku na terenach dawnej stoczni powstała 100cznia – składający się z 17 dużych, 12-metrowych kontenerów kompleks gastronomiczno- -rozrywkowo-kulturalny.
Jeszcze innym popularnym sposobem na kontenery stało się urządzanie w nich basenów – tak powstał polski CubePools. Już wówczas zastanawiano się, jak kontenery wykorzystać jako przestrzeń do mieszkania. Jako pierwsi na pomysł stworzenia komfortowego osiedla kontenerowego w 2016 roku wpadli Duńczycy z CPH Containers, którzy postanowili stworzyć z nich akademik CPH Village (na zdjęciu). Projekt akademika CPH Village nieco się opóźnił, do dziś CPH Containers zdołał już jednak zbudować w Kopenhadze cztery osiedla (Vilage: Nørrebro, Amagerbro, Vesterbro i Refshaleøen), na których mieszka ok. 800 lokatorów. Amerykanie z Local Studio też mają już kilka realizacji na koncie.
Najsłynniejsza to oddana do użytku w 2022 roku IDA. Składający się z 60 kontenerów dom z 18 mieszkaniami, który stanął w Phoenix właściwie w samym centrum miasta w dzielnicy artystycznej Roosevelt Row. Przewagą kontenerów nad zwykłymi domami jest łatwość w ich przestawianiu i przewożeniu, co z kolei dostrzegł francuski Accor, proponując nieco inne wykorzystanie. Także w celach mieszkaniowych, ale jako hotel Flying Nest. Obsypany branżowymi nagrodami koncept to przede wszystkim doskonałe rozwiązanie na wszelkie sezonowe miejsca pobytu, takie jak chociażby festiwale muzyczne. Zamiast w namiocie czy przyczepie kempingowej można zamieszkać w mobilnym hotelu.
/Fot: CPH Village//
Jeszcze nie dodano komentarza!