Część analityków sugerowała, że w branży zamienników mięsa oraz mięsa komórkowego z laboratorium, może dojść do serii upadłości. Kolejne miesiące pokazują, że nic takiego nie miało mięsa. Jeśli faktycznie jacyś znaczący gracze mieli problemy z finansowaniem dalszego rozwoju, były po prostu przejmowane przez większe przedmioty. Skutecznie stłumić te spekulacje powinna ogłoszona kilka dni temu inwestycja funduszu należącego do Jeffa Bezosa. Miliarder zainwestował 6o mln USD w produkcję alternatywnych białek, które mają zastąpić mięso pozyskiwane z przemysłowej hodowli. To bardzo dobra wiadomość nie tylko firm działających w tej branży, ale też dla środowiska coraz bardziej obciążonego produkcją mięsa .
Twórca Amazona zdaje sobie sprawę, jak kluczowa dla dalszego rozwoju ludzkości i ocieplania się klimatu staje się kwestia przejścia na zrównoważone białko. I chce to przyspieszyć. Jego fundusze mają pomóc w przełamaniu technologicznych barier ograniczające możliwość skalowania takich produktów, tak by stały się one realną dla hodowli zwierząt na skalę przemysłową i ją znacząco ograniczyły. Jeff Bezos uważa, że ulepszenie i wprowadzenie na rynek zamienników mięsnych pomoże spowolnić tempo zmian klimatycznych, wylesiania oraz utraty różnorodności biologicznej.
– Przez całe stulecie będziemy musieli wyżywić 10 mld ludzi. Potrzebujemy zdrowej, zrównoważonej żywności, pozyskiwanej tak, by chronić jednocześnie naszą planetę – stwierdziła w oświadczeniu Lauren Sánchez, szefowa Bezos Earth Fund i partnerka Jeffa Bezosa.
– Możemy tego dokonać, ale będzie to wymagało mnóstwa innowacji. Nasz świat jest gotowy na transformację, na przyszłość nieograniczoną kompromisami. Rozwiązania naszych największych wyzwań często wynikają z cichego uporu tych, którzy są gotowi kwestionować status quo i wymyślać na nowo proste rozwiązania, mające szanse się upowszechnić – dodała.
Bezpośrednia inwestycja o wartości 60 milionów dolarów w sektor białkowy stanowi część szerszego projektu wartego 1 mld przeznaczonego na transformację systemu żywnościowego w ramach Bezos Earth Fund. Głównym celem jest przekonanie społeczeństwa do spożywania pełnowartościowej żywności pochodzenia roślinnego, która według coraz większej ilości badań jest korzystna nie tylko dla planety, ale także dla naszego zdrowia. Przykładem bardzo konkretnego działania jest globalna inicjatywa na rzecz podwojenia spożycia fasoli na całym świecie do roku 2028.
Nowe finansowanie Bezosa o wartości 60 mln USD jest przeznaczone w całości na innowacje w zakresie wszelkiego rodzaju alternatywnych białek, mięsa komórkowego oraz mięsa sfermentowanego mięsa. Celem jest przełamanie „głównych barier”, które blokując rozwój nowo rodzący się przemysł przez obniżenie kosztów, podniesienie jakości i zwiększenie korzyści żywieniowych.
Powszechna dostępność mięsa komórkowego może wyeliminować potrzebę rozwijania hodowli mięsa na skalę przemysłową, ale tylko wtedy, gdy uda się obniżyć koszty jej produkcji. Według jednej z analiz produkcja wołowego mięsa komórkowego może być nawet o 21 proc. droższa niż wołowiny pochodzącej od tradycyjnych producentów mięsa. Dlatego pytania są dwa: czy taką różnicę są w stanie zaakceptować konsumenci i co zrobić, by ją maksymalnie zmniejszyć, a najlepiej wyeliminować.
Jeszcze nie dodano komentarza!