Jeśli kiedykolwiek lubiłeś przebywać na świeżym powietrzu, to wiesz dobrze co to biofilia – nasza wrodzona, ludzka skłonność do poszukiwania powiązań z naturą. Badania sugerują, że czas spędzony na łonie natury ma wiele korzyści zdrowotnych, w tym obniżenie ciśnienia krwi, poprawę funkcji układu odpornościowego i obniżenie poziomu hormonów stresu, pisze Michelle Meineke z Forum Agenda.
Nic więc dziwnego, że jest to również jeden z najpopularniejszych sposobów na relaks i odmłodzenie 1,3 miliarda turystów. Jak pokazuje Indeks Rozwoju Podróży i Turystyki 2024 Światowego Forum Ekonomicznego ( Travel and Tourism Development Index – TDDI) od 2021 roku użytkownicy serwisu Tripadvisor w swoich wyszukiwania skupiają się już nie na restauracjach czy rozrywkach, ale na najpopularniejszych atrakcjach przyrodniczych i kulturalnych krajów, do których podróżują.
Mocne wsparcie dla Afryki
Turystyka przyrodnicza – kamień węgielny biofilii – generuje ponad 600 miliardów dolarów przychodów na całym świecie. Jak pokazuje raport, dzika przyroda to główny motywator turystyki przyrodniczej, ale wspiera również 22 miliony miejsc pracy na całym świecie, a przy tym w samej Afryce generuje 142 miliony dolarów opłat za wstęp do rezerwatów. Nie wspominając już o tym, że 44 biliony dolarów generowania wartości gospodarczej – ponad połowa całkowitego światowego PKB – jest umiarkowanie lub w dużym stopniu uzależniona od natury.
Jest to szczególnie odczuwalne w krajach słabiej rozwiniętych, które w dużym stopniu polegają na dochodach i miejscach pracy generowanych przez podróże. Dziś turystyka stanowi około 8,5 proc. produktu krajowego brutto (PKB) Afryki – kontynentu znanego z atrakcji przyrodniczych.
Związek między przyrodą, turystyką i gospodarką stanie się jeszcze silniejszy, ponieważ coraz więcej osób chce podróżować, zwłaszcza po pandemii COVID-19. Ślad finansowy podróży i turystyki stanowił 9,1 proc. światowego PKB w 2023 roku – nieco ponad 9,9 biliona dolarów – i w 2024 roku ma pobić wszystkie rekordy. Wyniesie 11,1 biliona dolarów.
Trzeba ograniczyć zanieczyszczenia
Wzrost w branży turystycznej nie może nastąpić kosztem natury i ograniczyć naszego dostępu do biofilnych przestrzeni, zwłaszcza że jego ślad szybko rośnie. Do 2033 roku PKB globalnego sektora podróży i turystyki może wzrosnąć w tempie prawie dwukrotnie wyższym niż cała globalna gospodarka, przewiduje World Travel and Tourism Council. Dodałoby to ponad 100 milionów nowych miejsc pracy.
Poczyniono postępy. Od 2019 r. średnie wyniki segmentu Zrównoważony Rozwój Środowiska w indeksie TTDI wzrosły o 2,7 proc., a Zrównoważony Rozwój Energii wzrósł o 4,6 rpco., ponieważ sektor podróży i turystyki obejmował niskoemisyjne opcje energetyczne, takie jak energia słoneczna. Wszystkie te zmiany dobrze wróżą naszej zdolności do łatwej interakcji z naturą.
Jednak podsegmenty Zanieczyszczenie oraz Warunki Środowiskowe od ostatniej edycji TTDI wzrosły tylko o 0,5 proc. Powolne tempo redukcji zanieczyszczenia powietrza, łagodzenia wylesiania i ochrony zagrożonych gatunków negatywnie wpływają na nasze relacje z naturą. Z powodu zanieczyszczeń każdego roku umiera prawie 7 milionów ludzi, a ponad 44 000 gatunków jest zagrożonych wyginięciem.
Autor: Michelle Meineke, Senior Writer, Forum Agenda
Tekst pochodzi z serwisu World Economic Forum i został opublikowany w oparciu o licencję Creative Commons. Przejdź do oryginalnego artykułu
/Fot: Abhishek Gaurav on StockSnap//
Jeszcze nie dodano komentarza!