Co roku w Rotterdamie organizowany jest bardzo oryginalny festiwal „Rooftop Day”. Głównym celem imprezy jest zachęcanie i pokazywanie potencjalnych sposobów na przekształcenie dachów w zieloną przestrzeń. Prawdę mówiąc w tym największym porcie w Europie, nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać do zazielenienia dachów, Rotterdam jest pionierem w tej dziedzinie. Za to w innych miastach korzyści płynące ze zagospodarowania górnych części budynków są często ignorowane. Dlaczego? Bo inwestycje wydają się często zbyt drogie albo dachy uważane są za trudno dostępny teren czy wreszcie rzadko na dach patrzymy i nie uświadamiamy sobie na co dzień związanego z nimi potencjału.
Tymczasem stworzenie zielonej przestrzeni na dachu pomaga przeciwdziałać efektowi miejskiej wyspy ciepła, wspierać bioróżnorodność, zmniejszać zanieczyszczenie powietrza oraz absorbować wodę deszczową podczas burz. Czyli w prosty sposób rozwiązuje typowe bolączki większości dużych miast w Europie.
Żeby ułatwić i wesprzeć tego rodzaju “dachowe” inwestycje, rotterdamska firma architektoniczna MVRDV oraz aktywiści organizując coroczny festiwal „Rooftop Day” stworzyli przewodnik, prezentujący możliwości adaptacyjne oraz potrzebne w związku tym nakłady i konieczne prace. Książka przedstawia szereg projektów, takich jak „cichy ogród”, który oferuje mieszkańcom zieloną oazę pozwalającą uciec od zgiełku miasta, farmę miejską ze świeżymi sałatami i nowalijkami prosto z krzaka czy „zielony pomnik” polegający na oddaniu dachu naturze
Jeszcze nie dodano komentarza!