Tak nakreślona wizja domów przyszłości przedstawiona przez wrocławianina Pawła Rymszę zyskała uznanie Redesign the World. Jego projekt Carbon Neutral Rings trafił do finału międzynarodowego konkursu organizowanego przez Dezeen.
Polak, który specjalizuje się w wizualizacji projektów architektonicznych, zaproponował stworzenie sieci pierścieniowych struktur mieszkalnych zbudowanych wokół ogromnych, bogatych w algi jezior. Byłyby wykorzystywane do filtrowania powietrza wewnątrz pierścieni i działałyby jako pochłaniacz dwutlenku węgla, absorbując emisje miasta. Tak zaplanowane miasta byłyby neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.
„Pomysł na projekt wziął się z problemu smogu w moim mieście Wrocławiu. Ideą było stworzenie zdrowego środowiska, w którym ludzie będą mogli oddychać czystym, świeżym powietrzem. Stworzyłem ogromne pierścienie i kopuły, w których ludzie mogą mieszkać, pracować i odpoczywać. W zewnętrznych częściach pierścieni znajdują się obszary mieszkalne i przestrzeń do pracy”, swój projekt opisuje Paweł Rymsza, który chciałaby, aby pierścienie łączyły się są ze sobą siecią szybkich tuneli. Wokół nich zaplanował też mniejsze kopuły z wyspecjalizowanymi technicznymi miejscami pracy, takimi jak zautomatyzowane fabryki.
„Aby lepiej zagospodarować dostępną przestrzeń, ludzie mieszkają i pracują w sieci wieżowców. Dolna strefa każdego z nich zarezerwowana jest dla sklepów i restauracji, środkowa część to strefa mieszkalna, a górna przeznaczona jest na pomieszczenia biurowe. W strefie wewnętrznej każdego z pierścieni znajduje się plaża i jezioro, które pełnią również funkcję miejsca wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców. Na plaży znajdują się bary, boiska sportowe oraz ścieżki spacerowe. Jezioro do pływania i uprawiania sportów wodnych jest oddzielone od strefy wewnętrznej drzewami. W wewnętrznej części pierścienia znajduje się ogromny zbiornik przemysłowy alg morskich.” dodaje autor zwracając uwagę, że algi, w połączeniu z bioreaktorami napędzanymi przez AI, są do 400 razy bardziej wydajne niż drzewo w usuwaniu CO2 z atmosfery.
Więcej czytaj na Dezeen
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jeszcze nie dodano komentarza!