Wiosną tego roku nad miastem Ithaka w stanie Nowy Jork wytrwale krążył dron dokonujący pomiarów traconej przez budynki temperatury. Uzyskane dane mają pomóc w ambitnym celu; do 2030 r. Ithaka ma zamiar „zdekarbonizować” wszystkie budynki – począwszy od domów mieszkalnych, a skończywszy na szkołach i biurach. Mieszkańcy zaoszczędzą w ten sposób na rachunkach za prąd, a miasto uwolni się od dużej części emisji CO2.
Niewielki dron mapujący emisję ciepła to zaledwie jeden z eksperymentów zaproponowanych miastu przez start-up BlocPower. Firma zaczęła od modernizacji przestarzałych budynków w stolicy stanu (New York City) a w 2022 r. wygrała organizowany przez Fast Company konkurs World Changing Ideas Awards.
Modernizacja starych budynków nie idzie łatwo. Właściciele części domów wymieniają piece gazowe na elektryczne, instalują panele słoneczne lub dodają izolację, ale wiąże się to z kosztami, których wiele osób nie jest w stanie lub nie chce ponosić. BlocPower, który zaczął swoją działalność od taniego budownictwa w Brooklynie, proponuje więc inną strategię.
Firma pożycza pieniądze od dużych banków, które chcą inwestować w zieloną infrastrukturę, ale nie mogą angażować się w drobne projekty. Za te środki kupuje niezbędny sprzęt i materiały, a następnie wykorzystuje własny software, by tworzyć szczegółowe plany modernizacji poszczególnych budynków. Sprzęt przekazywany jest następnie w leasingu właścicielom budynków, by po 15 latach przejść na ich własność. Opłaty są niewielkie i mieszczą się w możliwościach finansowych właścicieli budynków, zwłaszcza, gdy płacą mniej za prąd. BlocPower zmodernizował już w ten sposób ponad 1.200 budynków w 25 miastach, m.in. w Nowym Jorku, Filadelfii i Oakland.
Jeszcze nie dodano komentarza!