Pokaż mi swoje ścieki, a powiem ci, kim jesteś. Grupa naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT Senseable City Lab) zainicjowała badanie, które ma czerpać informacje o zdrowiu ludzi z tego, co spływa kanalizacją z naszych gospodarstw domowych w ramach projektu Gangnam Poop. Robot – nazwany Luigi, na cześć bohatera Super Mario Bros, który zanurza się w kanały ściekowe, by ścigać swoich wrogów – będzie pobierał próbki, które naukowcy będą analizować pod kątem składu chemicznego i bakteriologicznego. Celem jest lepsze zrozumienie stanu zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji miejskich oraz mechanizmów wpływających na naszą kondycję. Analizę próbek zebranych w poszczególnych dzielnicach będzie można połączyć z danymi demograficznymi.
Zaczyna się od identyfikacji miejsc, gdzie warto umieścić sondę, by uzyskać informacje charakterystyczne dla danej społeczności. Następnie posyła się tam Luigiego, który nie tylko pobiera próbki, ale też dokonuje ich biochemicznej analizy. Wyniki trafiają do naukowców, którzy je interpretują i wizualizują w postaci mapy bakterii, wirusów i innych biomarkerów.
Kolejna faza to zrozumienie, co dokładnie te dane oznaczają dla zdrowia mieszkańców. Finalny produkt – inteligentna platforma do analizy ścieków (robot plus oprogramowanie do analizy) ma być sprzedawana. Wśród spodziewanych klientów są przede wszystkim miasta, które zechcą monitorować stan zdrowia mieszkańców. Opracowujący platformę startup Biobot Analytics w pierwszym rzędzie chce się skupić na problemie nadmiernego spożycia leków opioidowych. Analiza ścieków pomoże ustalić, gdzie i w jakich ilościach są one stosowane, by następnie przygotować odpowiednią strategię przeciwdziałania. Kolejne obszary to spożycie antybiotyków i epidemie. Dane pozyskiwane na ten temat z innych źródeł, np. badań sondażowych, nie są do końca wiarygodne i zdaniem ekspertów, prowadzą do minimalizowania skali problemu. Ścieki nie będą kłamać.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jeszcze nie dodano komentarza!