Olej palmowy i dwutlenek węgla to mocne punkty na czarnej liście ekologów. A jakby zamiast wycinać lasy pod uprawy palm to pierwsze zacząć robić z drugiego? Na taki pomysł wpadli indyjscy inżynierowie z LanzaTech, którzy z powodzeniem przekształcili CO2 w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz lipidy, które mogą pełnić rolę zamienników dla oleju palmowego.
Jeśli chodzi o przetwarzanie dwutlenku węgla, LanzaTech nie jest nowicjuszem. W Chinach ma już działającą komercyjną fabrykę, która dwutlenek węgla wytwarzany w jednej z tutejszych hut przekształca w etanol używany do produkcji paliwa. Teraz postanowił rozszerzyć profil swoich procesów. Lipidy i kwasy tłuszczowe wyprodukował w ramach programu pilotażowego prowadzonego wspólnie z indyjskim Departamentem Biotechnologii oraz miejscowym koncernem paliwowym IndianOil, który udostępnia surowca ze swojej instalacji w Faridabad.
Proces polega na dostarczaniu odpadowego węgla oraz wodoru organizmom, które je trawią i zamieniają w octan. Później pałeczkę przejmują algi, które zazwyczaj żywią się węglowodanami, ale są w stanie także konsumować octan, zamieniają go w lipidy i kwasy Omega-3.
Technologia ta daje możliwość wytwarzania wielu produktów – od suplementów diety po paszę dla ryb, zamienniki oleju roślinnego i olej napędowy – bez zużywania naturalnych zasobów. Kontrowersje związane z uprawą oleju palmowego, które rozwijają się kosztem lasów równikowych znane są od dawna. Inżynierowie LanzaTech szczególny nacisk kładą jednak na drugi z produktów: obecnie większość estrów kwasów tłuszczowych Omega-3 produkowanych jest z oleju rybnego tłoczonego z dużej ilości dziko żyjących i odławianych ryb (wykorzystuje się go m.in. jako paszę dla ryb hodowlanych). To przyczynia się do kryzysu przełowienia i zagraża światowemu bezpieczeństwu żywności oraz bioróżnorodności.
Po tym jak powiodła się produkcja w skali 10 kg CO2 dziennie, LanzaTech planuje zbudować komercyjne zakłady w kolejnych rafineriach. Poza dwutlenkiem węgla niezbędny jest jeszcze przystępny cenowo i ekologiczny wodór, który wytwarza się z wykorzystaniem energii produkowanej na farmach solarnych.
/Fot: Fotokrafting//
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jeszcze nie dodano komentarza!