ESG to już nie pieśń przyszłości, to realne oczekiwania rynku. Aby za nimi nadążać, warto podnosić swoje kompetencje. Okazją do tego będzie w maju ESGnavigator– cykl szkoleń podczas których eksperci i praktycy podzielą się swoją wiedzą,
a przedsiębiorcy zyskają możliwość zdobycia certyfikatu.
Rok 2024 to początek obowiązywania dyrektywy CSRD, która wprowadza obowiązek raportowania w zakresie ESG: środowiska (E), działań społecznych (S) i korporacyjnych (G). Najpierw tylko duże, przedsiębiorstwa oraz spółki notowane na rynkach unijnych, zatrudniające co najmniej 500 pracowników i spełniające określone wymogi bilansowe i przychodowe, będą składać szczegółowe raporty niefinansowe. UE chce dzięki temu zwiększyć odpowiedzialność przedsiębiorstw, zapobiegać stosowaniu rozbieżnych standardów i ułatwić przechodzenie na zrównoważoną gospodarkę.
ESG dotyczy każdej firmy
Z czasem obowiązek niefinansowego raportowania obejmie wszystkie firmy w Europie. Od 2025 r. raporty ESG będą musiały składać wszystkie – publiczne oraz prywatne spółki zatrudniające powyżej 250 osób, a od 2026 r. wszystkie notowane na giełdzie małe i średnie firmy zatrudniające powyżej 10 osób. Choć terminy wydają się odległe, o ESG powinien pomyśleć każdy przedsiębiorca. Dlaczego? Coraz więcej inwestorów i banków postrzega spółki odpowiedzialne społecznie jako mniej ryzykowne i takie wybiera do współpracy. Co więcej, duzi przedsiębiorcy badają swój cały łańcuch dostaw i od kontrahentów wymagają zrównoważonych działań. Coraz większą uwagę do tego przykładają również klienci.
Wzmocnienie pozycji na rynku
Firmy, które już dzisiaj zaczną zwracać uwagę na działania w zakresie ESG, mają szansę na wzmocnienie swojej pozycji na rynku i zwiększenie konkurencyjności poprzez zintegrowane podejście do zarządzania środowiskowego, społecznego i korporacyjnego. Istotne w tym zakresie jest uzyskanie odpowiedniej wiedzy, tym bardziej, że na rynku wciąż brakuje ekspertów z zakresu ESG. Według raportu KPMG z 2023 r., tylko 15 proc. firm deklaruje, że ma w swojej strukturze osobę odpowiedzialną za zrównoważony rozwój. Z analiz ekspertów firmy rekrutacyjnej Antal wynika, że ponad 50 proc. pracodawców objętych dyrektywą planuje rekrutacje nowych specjalistów ESG. Eksperci szacują, że tylko w tym roku do obsadzenia będzie 1,5 tys. wakatów z zakresu ESG.
Szkolenie z certyfikacją
Istotne jest więc stałe podnoszenie kompetencji dotyczących tego zagadnienia. Warto w tym zakresie korzystać z oferty szkoleń. W maju okazją do zdobycia nowej wiedzy będzie ESG Navigator. To cykl szkoleń online, podzielonych na cztery bloki tematyczne, który odbędzie się w dniach: 8, 10, 15 i 17 maja. Szkolenie kończy się testem wiedzy oraz certyfikacją. To szansa na zdobycie kompleksowej, aktualnej wiedzy na temat zagadnień ESG, kluczowych dla zbudowania zrównoważonej strategii firmy.
Webinary poprowadzi Dominika Tarczyńska, dziennikarka ekologiczna Telewizji Polsat. Wśród ekspertek jest Agnieszka Oleksyn-Wajda – dyrektorka Instytutu Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska oraz dyrektorka MBA ESG Uczelni Łazarskiego, a także radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem m.in. w doradztwie w ramach KPMG, autorka, wykładowczyni, speakerka na konferencjach i mentorka w programach mentoringowych. Wiedzą podzieli się również Katarzyna Barańska, która kieruje praktyką dekarbonizacji w międzynarodowej kancelarii Osborne Clarke, jest doktorem nauk prawnych, radcą prawnym, a także wykładowcą przy OIRP w Warszawie. Specjalizuje się w projektach regulacyjnych i infrastrukturalnych, ze szczególnym uwzględnieniem projektów z zakresu prawa ochrony środowiska oraz zielonej transformacji. Agnieszka Oleksyn Wajda wspólnie z Katarzyną Barańską poprowadzą wykłady o politykach i regulacjach zrównoważonego rozwoju, a także o gospodarce cyrkularnej. Zagadnienie śladu węglowego i neutralności klimatycznej przedstawi Marta Wojtkiewicz, konsultantka ESG w Ayming, a w tajniki raportowania zgodnego ze standardami ESRS wprowadzi kursantów dr Marta Szymborska. Head of Communication PR & ESG w GS1.
ESG Navigator to także spotkania z praktykami. O tym, jak zbudować strategie ESG opowie na przykładzie 4F Przemysław Feliga, Former Head of Sustainability w OTCF. Strategię dekarbonizacji firmy na przykładzie Orange Polska omówi Monika Tenerowicz, doradczyni ds. strategii klimatycznej w Orange Polska. Agnieszka Dziedzic, dyrektorka marketingu Vive Textile Recycling przedstawi zagadnienie recyklingu. Gośćmi wydarzenia będą również:, Kamil Jesionowski, prezes Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, Weronika Czaplicka, Wiceprezeska Envirly oraz Ewelina Karp Kręglicka, dyrektor ESG, Jakości i Ochrony Środowiska w Budimex.
Poszczególne bloki będą trwać nie dłużej niż 3,5 godziny, a webinaria można będzie obejrzeć nie tylko w wyznaczonym dniu, ale i dogodnym dla siebie czasie – każdy uczestnik otrzyma materiały i zapis szkolenia po premierze danego bloku.
Zapisać się na wydarzenie można poprzez strone: https://esghubpoland.pl/event/polityki-i-przepisy-esg
Co więcej, dla czytelników portalu Miasto 2077 – partrona medialnego szkoleń – organizator przewidział dodatkowe 10% rabatu na zakup biletów. Aby uzyskać rabat należy przy zakupie wprowadzić kod rabatowy: Miasto102077
Jeszcze nie dodano komentarza!