W zeszłym roku ONZ oszacowało, że potrzebujemy dodatkowego miliarda hektarów lasów, aby powstrzymać skutki globalnego ocieplenia. A naukowcy z ETH w Zurichu opracowali nawet plan jak to zrobić. Nowe zalesienie mogłoby wchłonąć nawet dwie trzecie dwutlenku węgla wyemitowanego od czasu rewolucji przemysłowej.
Badanie w pierwszym etapie obejmowało tysiące zdjęć lasów na obszarach chronionych. Dzięki temu na politechnice w Zurichu opracowano model jak drzewa rosną w różnych strefach klimatycznych. Następnie wykorzystano silnik Google Earth do mapowania reszty świata, wyodrębniono obszary zurbanizowane i te, które są już wykorzystywane w rolnictwie lub miastach, aby oszacować jaka przestrzeń jest dostępna.
Powstała powyższa mapa, która wskazała aż 1,7 miliarda hektarów gruntów nadających się do zalesienia – im kolor bardziej zielony tym większy potencjał do wysiewu. To obszar większy niż łącza powierzchnia Chin i USA. ETH chce też stworzyć bazę wiedzy o tym, jaki typ zalesienia będzie najbardziej odpowiedni w danym miejscu. Tyle naukowcy. Oni tylko pokazali sposobność. Aby podjąć to wyzwanie potrzebne są decyzje polityczne i uruchomienie ogromnych zielonych inwestycji.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jeszcze nie dodano komentarza!