Zaczęło się od pomysłu na akademik z kontenerów CPH Village, a już w różnych częściach Kopenhagi wyrosły cztery tego typu osiedla. W sumie mieszka na nich już około 800 osób. Był to pomysł, aby w drogim mieście stworzyć lokalizacje, na które będzie stać młodych ludzi.
Pomysł na osiedle studenckie ma już długą historię. Prototyp takich mini mieszkanek opisywaliśmy już osiem lat temu. Stała za nim miejscowa firma CPH Containers. Wspólnie z biurem architektonicznym Vandkunsten Architects’ Søren Nielsen opracowała model adaptacji 12-metrowych używanych kontenerów morskich, których w kopenhaskim porcie nie brakuje. Poustawiane zostały jak na statku: jedne obok drugich, na dwóch poziomach obudowywane dodatkowymi ścianami, tak aby zwiększyć ich izolację (pierwotna koncepcja zakładała tylko izolację wewnętrzną).
W samym kontenerze zmieści się przestrzeń mieszkalna: pokój dzienny połączony z sypialnią oraz kuchnią. Do tego toaleta z prysznicem. Wnętrze pierwszych mieszkanek jest dość surowe, projektanci przewidywali jednak, że ściany wyłożone zostaną szwedzką sosną, a sufit obłożony ognioodporną płyta pilśniową. Co ważne, w szczytowych ścianach kontenera wycięto duże okna zapewniające doskonałe oświetlenie (co optycznie powiększa przestrzeń). Poradzono sobie też z problemem ogrzewania i przepływu powietrza. Kontener jest zaizolowany włóknem drzewnym i tzw. wełną papierową, a akademik będą ogrzewać pompy ciepła. Łazienka i część kuchenna są wyposażone w wentylację.
Pierwsze osiedle powstało w 2018 roku na nieużywanych terenach portowych na północny zachód od centrum. To Village Refshaleøen, gdzie jest miejsce dla 164 osób. Kolejne są rozsiane w różnych częściach miasta. Na południowym obrzeżu starego miasta, tuż obok Christianii i w sąsiedztwie uniwersytetu jest za to niewielkie Village Amagerbro z 84 mieszkańcami. Największe jest leżące w północnej części miasta Village Nørrebro (352 mieszkańców), które ma przypominać miejską dżunglę w stylu faveli. Na południowym zachodzie leży za to Village Vesterbro, które nie zostało zrobione z samych kontenerów, ale stylizowanych na nie drewnianych modułów. Materiał konweniuje z zielenią w której budynki zostały umieszczone.
Aby zamieszkać na jednym z czterech osiedli, trzeba mieć przed sobą przynajmniej jeszcze jeden rok studiów. Koszt najmu całego mieszkanka to około 4,8 tys. koron, czyli niecałe 2,8 tyś. złotych.
/Fot: CPH Village//
Jeszcze nie dodano komentarza!