Tak wynika z ubiegłorocznych badań przeprowadzonych przez chińskich naukowców, którzy chcieli wiedzieć jak ci łowiący miejsca parkingowe kierowcy wpływają na ruch uliczny. Udało się im ustalić, że średni czas szukania to 6,03 min., a polujących i krążących po ulicach samochodów jest od 9 do 56 proc.
Wcześniej prof. Donald Shoup z wydziału urbanistyki na UCLA w swoim opracowaniu Cruising for Parking podawał uśrednioną wartość bazującą na badaniach z wielu lat, która miała wynosić 30 proc. (a czas poszukiwań miejsca parkingowego 8,1 min). Chińscy naukowcy postanowili odświeżyć te dane. Wynik bazuje na próbce 450 obserwacji ruchu ulicznego w godzinach szczytu i poza nim. Prowadzono je w ciągu dwóch tygodni. Uczeni posługiwali się przy tym bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami niż dotychczas, takimi jak czujniki GPS i kamery, wykorzystywane do pomiaru natężenia ruchu aut poszukujących miejsc parkingowych oraz tych, które po prostu przejeżdżają.
Grupie badawczej chodziło bowiem przede wszystkim o to, na ile parkujący kierowcy wpływają na inne pojazdy, a nie ile sami czasu tracą na poszukiwania. „Niska prędkość, natężenie ruchu, duża częstotliwość przyspieszania i wielokrotna zmiana pasa ruchu samochodów krążących w poszukiwaniu miejsc mają negatywny wpływ na skrócenie czasu przejazdu normalnego ruchu drogowego„, czytamy w opracowaniu badania, które ma być punktem wyjście do dalszych analiz ruchu w centrum. Zwłaszcza szukania korelacji między liczbą samochodów parkujących a ilością korków tworzących się na ulicach.
/Fot: Svetlana Grechkina//
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jeszcze nie dodano komentarza!