Okazuje się, że pod panelami fotowoltaicznymi warzywa mogą rosnąć nawet lepiej niż bez ich cienia. Zbadał to zespół naukowców University of Sheffield, a także World Agroforestry i Latia Agripreneurship Instituten z siedzibą w Kajiado w Kenii. Także w Kenii przeprowadzono testy na tzw. farmach agrowoltaicznych, gdzie wykorzystanie słońca jest optymalne.
Panele towarzyszące uprawom nie są całkiem takie same, jakie widać na dużych farmach słonecznych w Europie. W agrowoltaice są wznoszone trzy metry nad ziemią, zapewniając rolnikowi wystarczająco dużo miejsca do pracy. System ten stanowi alternatywę dla regionów, gdzie trudno było budować szklarnie i nie było warunków do upraw warzyw pod gołym niebem. „Wiele miejsc w Afryce Wschodniej charakteryzuje się dużym natężeniem światła, wysokimi temperaturami i niskimi opadami deszczu. Systemy energii agriwoltaicznej mogą znacznie poprawić produktywność upraw, ponieważ cień zapewniany przez panele zmniejsza stres cieplny i utratę wody„, wyjaśniają naukowcy. Można je podnieść jeszcze wyżej zwłaszcza w przypadku dużych gospodarstw, gdzie używa się dużych maszyn.
Według naukowców stojących za badaniem, kapusta posadzona pod panelami była o jedną trzecią większa niż ta posadzona na kontrolowanych poletkach z taką samą ilością nawozu i wody. Równie obiecujące były uprawy bakłażana, a nawet delikatnej sałaty. „Chcieliśmy zobaczyć, jak rośliny będą się zachowywać, jeśli będą uprawiane pod tymi panelami. Podwojenie produkcji tego samego skrawka ziemi w celu wytwarzania energii i uprawy żywności może znacznie pomóc ludziom o ograniczonych zasobach ziemi”, mówi Judy Wairimu, agronom z Latia Agripreneurship Instituten. To był na razie projekt pilotażowy. Teraz naukowcy pracują nad stworzeniem system testowego, który rzetelnie oceniłby efektywność agrowoltaiki.
Jeszcze nie dodano komentarza!