Kryzys na rynku energetycznym, na który ogromny wpływ ma rosyjska inwazja na Ukrainę, daje się mocno we znaki naszym portfelom. A najgorsze dopiero ma nadejść zimą, kiedy poznamy koszty ogrzewania naszych domów i mieszkań. Rozwiązaniem, które pozwala obniżyć rachunki jest energia odnawialna. Świadczy o tym popularność, jaką cieszą się ostatnio pompy ciepła. W gorszej sytuacji są właściciele mieszkań w wielorodzinnych domach albo blokach. Nie dość, że nie mogą korzystać z pomp ciepła to jeszcze nie dysponują dachem, na którym mogliby ułożyć panele słoneczne. Dach jest wspólny, a każdy właściciel mieszkania albo jego najemca płaci własny rachunek za prąd i ogrzewanie. W efekcie nie ma prostej zachęty dla właścicieli nieruchomości do oszczędzania przez instalowanie paneli słonecznych, pozwalających pozyskiwać energię ze słońca.
W rozwiązaniu tego problemu postanowili pomóc twórcy start-upu We Do Solar. Oferują oni niewielki zestaw ośmiu paneli fotowoltaicznych, które można łatwo przymocować do balkonu, aby bezpośrednio zasilać swoje urządzenia. Założyciele energetycznego start-upu chcą uczynić energię słoneczną dużo bardziej dostępną. “Chodzi o zrobieniu z niej produktu, z którego może korzystać każdy, bez względu na to, czy wynajmuje, czy jest właścicielem swojego miejsca zamieszkania” – mówi współzałożycielka i dyrektor generalna We Do Solar Karolina Attspodina.
Firma uznała, że kluczowe jest maksymalne uproszczenie instalacji paneli. tak by użytkownicy nie musieli zatrudniać elektryka lub innych specjalistów. Panele zaprojektowano tak, aby były lekkie i łatwe do przypięcia do balustrady balkonowej za pomocą jednego kabla, który wychodzi z modułów i można je podłączyć do gniazdka ściennego. W przeciętnym gospodarstwie domowym rozwiązanie pracujące z pełną mocą produkcyjną, może obniżyć rachunki za energię elektryczną nawet o 25% i jednocześnie zmniejszyć emisję CO2 o ponad 600 kilogramów rocznie. Energia niewykorzystana przez mieszkanie wraca do sieci, chociaż później firma planuje zaoferować akumulator do przechowywania dodatkowej energii. Od czasu napaści Rosji na Ukrainę liczba zamówień na zestawy oferowane przez We Do Solar wzrosła o 70 proc. Start-up planuje również współpracę z firmami, które mogą kupić panele jako dodatek korporacyjny dla pracowników. Chociaż We Do Solar koncentruje się obecnie na rynku europejskim, planuje docelową ekspansję na inne części świata.
Jeszcze nie dodano komentarza!