Miejski władze szukają sposobów by mieszkania w stolicy Francji stały się bardziej dostępne. Jedną z przyczyn napędzającą niekończący się wzrost czynszów jest rosnąca liczba licencjonowanych apartamentów wakacyjnych turystom oferowanych przez Airbnb. One „drenują” metropolie z ich dotychczasowych mieszkańców. Dlatego Paryż zdecydował się na rozwiązanie stosowane już przez kilka francuskich miast (Nicea, Lille), które zakazały umieszczania skrzynek z kluczami w miejscach publicznych oraz utrudniły ich instalacje w częściach wspólnych budynków. Celem jest ograniczenie preferowany przez turystów wynajem krótkoterminowy. Skrzynki są wykorzystywane do przekazywania turystom kluczy bez konieczności osobistego spotkania. Choć oficjalnie chodzi o kwestie estetyczne.
W przyszłym miesiącu przegłosować ma to Rada Paryża. Oficjalnie argumentem podnoszonym przez radnych jest to, że skrzynki na klucze “stanowią formę zanieczyszczenia miasta”. Nie będzie można ich teraz umieszczać w przestrzeni publicznej. A w przypadku wspólnych stref prywatnych znajdujących się wewnątrz budynku, skrzynki będzie można instalować tylko za zgodą większości pozostałych właścicieli mieszkań. To de facto może zablokować do ich umieszczanie, bo zdecydowana większość wspólnot budynków nastawiona jest krytycznie do krótkoterminowych najmów, które zakłócają i utrudniają życie stałym mieszkańcom paryskich kamienic.
Miasto ma nadzieję, że surowsze ograniczenia dotyczące skrzynek pomogą skuteczniej zwalczać w większości licencjonowany wynajem mieszkań, dokładając kolejny poziom monitorowania zjawiska. Skrzynki na klucze to jedno z narzędzi zapewniających anonimowość, które ułatwia udostępnianie apartamentu wakacyjnego, ignorując lokalne przepisy dotyczące zezwoleń czy maksymalnej liczby wynajmowanych nocy w roku.
Jeszcze nie dodano komentarza!