W Polsce budynki składane z modułów nie cieszą się popularnością. Za to na świecie o polskich producentach dużo się mówi. Kilka lat temu głośno było Polcomie, który ostatecznie rok temu został przejęty przez amerykański Volumetric Building Companies i zniknął z horyzontu. Dziś coraz głośniej jest o wciąż młodej, powstałej w 2016 roku firmie DMDmodular.
Obie firmy zabłysły w tej samej branży budowy, a właściwie składania hoteli. Wznoszą się poprzez ustawianie na sobie gotowych i w pełni wyposażonych pokojów. Jak w piramidzie jenga, tylko bardziej trwałe. I obie firmy światową sławę zyskały, gdy swoje konstrukcje ustawiły na Manhattanie. W przypadku Polcomu był to Citizem M Bowery, a w DMDmodular 25-piętrowy budynek sieci AC Nomad Hotel by Marriott, który zyskał status najwyższego modułowego budynku świata.
Interesujące, że obie firmy nie wyszły z branży budowlanej, ale meblarskiej. Eugeniusz Słomiński, założyciel Polcomu był stolarzem, który biznes zaczął we własnym garażu. W pewnym momencie wyspecjalizował się w produkcji mebli dla hoteli, co ostatecznie doprowadziło go do budowy całych pokoi hotelowych do składania. DMDmodular to z kolei spółka założona przez Tadeusza Chmiela, znanego przede wszystkim jako właściciel Black Red White. O jego firmie głośno ostatnio było jednak nie za sprawą hoteli, domków jednorodzinnych czy też studenckich – które stały się jedną ze specjalności polskiej firmy – ale modelowego mieszkania. I to robionego we Francji.
Nowe mieszkanko Francuzów
To efekt współpracy z biurem projektowym Cutwork oraz firmą deweloperską Bouygues Immobilier. PolyRoom, bo tak nazywa się projekt, który w ubiegłym roku zdobył nagrodę RedDot, jest rodzajem modułu mieszkalnego o powierzchni 55 mkw., który można konfigurować i zestawiać według potrzeb. „To zbudowany prototyp pojedynczej jednostki studyjnej. W pełni niestandardowe wnętrze i meble zostały zaprojektowane z myślą o rekonfiguracji do różnych zastosowań, otwierając szeroki zakres możliwości w kompaktowej przestrzeni”, wyjaśniają projektanci z Cutwork. Widać tu doświadczenie zebrane z projektowania pokojów hotelowych i studenckich.
Koncepcja tak bardzo się spodobała, że Bouygues Immobilier rusza z wdrażaniem jej w życie w całym kraju. Już w tym roku zaczyna pierwsze inwestycje, a modułowe domy mieszkalne zaplanował postawić w 15 lokalizacjach we Francji.
/Fot: DMDmodular, Cutwork//
Jeszcze nie dodano komentarza!