Prawie jedna trzecia Szwajcarów zmieniła swoje codzienne nawyki w wyniku organizowanych przez Gretę Thunberg „Piątków dla przyszłości” – wynika z badania przeprowadzonego przez szwajcarski instytut badawczy Swiss Federal Institute of Technology Lausanne (EPFL). Około 30 procent ankietowanych mieszkańców Szwajcarii stwierdziło, że w następstwie protestów zmieniło swoje nawyki.
Greta Thunberg rozpoczęła swój „szkolny strajk na rzecz klimatu” latem 2018 r., opuszczając szkołę, aby zażądać działań politycznych w sprawie kryzysu klimatycznego. Jej działanie szybko znalazło naśladowców i już następnym roku wyłonił się z niego globalny ruch obejmujący około 4 miliony uczniów w 150 krajach. W czerwcu Greta ukończyła szkołę, co oznaczało koniec jej dni protestu w tej formie. Nadal jednak w każdy piątek na całym świecie zaplanowanych jest setki strajków.
Aby zbadać szerszy wpływ szkolnych strajków klimatycznych, w następstwie protestów, do których doszło w październiku i listopadzie 2019 r., badacze EPFL przeprowadzili ankietę wśród mieszkańców Szwajcarii. Ponad 1200 osób w wieku od 18 do 74 lat, które nie brały udziału w strajkach, odpowiedziało na pytania dotyczące swoich nawyków środowiskowych przed protestami i po nich.
Opublikowane właśnie wyniki pokazują, że większość uczestników pozytywnie oceniła zarówno Gretę, jak i „Piątki dla klimatu”. A dla 30 procent z nich przełożyło się to na konkretne działania. W największym stopniu zmiany związane są z transportem, zakupami i recyklingiem. Zmiany w nawykach transportowych obejmują poszukiwanie alternatyw dla jazdy samochodem do pracy, takich jak spacer lub jazda na rowerze, oraz unikanie latania i wybieranie miejsc wakacyjnych bliżej domu. Uczestnicy badania zadeklarowali również poszukiwanie lokalnych, ekologicznych produktów, spożywanie większej liczby posiłków wegetariańskich i podejmowanie większych wysiłków na rzecz ograniczenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych.
– Nasze badanie wykazało, że w wyniku strajków klimatycznych, ludzie stali się bardziej świadomi tego, jak ich zachowanie wpływa na środowisko i że takie zbiorowe działania prowadzą do zmian na poziomie indywidualnym – mówi Livia Fritz, główna autorka badania.
Jeszcze nie dodano komentarza!