Ostatnio dużo mówi się o katastrofalnym stanie zdrowia psychicznego młodych ludzi. Możliwości niesienia im właściwej pomocy w placówkach medycznych stają się coraz większą bolączką nie tylko w Polsce. Głównym problemem oczywiście jest niewystarczająca ilość lekarzy. Ale jest wiele czynników, dzięki którym można łatwo polepszyć jakość pomocy niesionej młodym ludziom. Jedną z takich wciąż niedocenianych kwestii jest jakość szpitalnej przestrzeni, w której młodzi pacjenci wracają do zdrowia.
– Kiedy trafiasz do takiej specjalistycznej placówki nie masz zbyt wielu oczekiwań, spodziewasz się po prostu surowej i sterylnej przestrzeni. Tymczasem bardzo ważne jest, aby zamiast poddać się takiemu myśleniu, spróbować za sprawą architektury zaangażować ciekawość dzieci, które przestępują progi szpitalnej placówki i dać im poczucie sprawczości – tłumaczy Bloombergowi Susan Swick, dyrektor wykonawcza nowego Centrum Zdrowia Behawioralnego Dzieci i Młodzieży Ohana w Monterey w Kalifornii.
Ohana to hawajskie określenie oznaczające „dalszą rodzinę” i pokrewne maoryskiemu słowu kōhanga, oznaczające „gniazdo”. Tak firma architektoniczna NBBJ nazwała zaprojektowaną przez siebie nowatorską placówkę, która wspiera dzieci i młodzież w powrocie do zdrowia psychicznego. Otwarty pod koniec roku szpital na półwyspie Monterey (w Kalifornii) wyróżnia się przede wszystkim lekką, falująca bryłą i otwartymi dziedzińcami. Już sam efekt wizualny sprawia, że każdy kto przebywa na terenie leczniczego kampusu – zarówno młodzi pacjenci, jak i ich rodzice – może poczuć się lepiej.
Z wcześniej przeprowadzonych badań wynika, że złożona przestrzeń i postawienie na różnorodność zastosowanych materiałów, tak jak ma to miejsce w Ohana, sprzyja odzyskiwaniu poczucia wpływu i większej kontroli przez pacjentów. Architekci z NBJ postanowili maksymalnie doświetlić obiekt, otwierając go i łącząc z zewnętrzną przestrzenią. Takie warunki sprzyjają aktywności pacjentów, ich wzajemnej integracji oraz interakcjom towarzyskim. Całość wnętrza dopełniają udekorowane kolorowymi grafikami ściany oraz wypełniające sale miękkie pufy i sofy bez podłokietników, dzięki czemu przestrzeń sprawia wrażenie bardziej przyjaznej. A na zewnątrz obiekt otoczony jest dużą ilością zieleni, która jak wynika z wielokrotnie potwierdzonych badań dobrze i kojąco wpływa na kondycję psychiczną.
Ohana została zbudowana zgodnie z zasadą: „że architektoniczna otwartość daje bezpieczeństwo, a odmienność dekoracji sprawia przyjemność”. – Możliwość zobaczenia dzięki licznym przeszkleniom tego, co dzieje się w różnych częściach budynku, daje poczucie, że niczego tu nie ukrywamy. Wszyscy tworzymy transparentną społeczność – mówi Susan Swick.
W sfinansowanie budowy Ohany zaangażowała się Montage Health, organizacja non-profit prowadząca szereg placówek opieki zdrowotnej na terenie Kalifornii. Przeprowadzone niedawno badania zdrowotne badania w tym stanie wykazały, że jedno na sześcioro dzieci w systemie szkolnym rozważało samobójstwo, a jedno na trzy odczuwało depresję. Według danych zebranych przez Susan Swick 50% wszystkich chorób psychicznych występujących w ciągu całego życia ujawnia się przed 15. rokiem życia, a 75% przed 24. rokiem życia, co oznacza, że wczesna i łatwo dostępna interwencja powinna być oczywistością. I jak mantrę powtarza: „Choroby psychiczne są powszechne, można je leczyć, można je wyleczyć i można im zapobiec”.
Jeszcze nie dodano komentarza!