Jak będzie wyglądał świat pod koniec XXI wieku. Dzięki technologii i wsparciu sztucznej inteligencji naukowcy z Oxfordu wraz z firmą USwitch stworzyli obrazki jak wówczas będą wyglądać największe miasta – wykorzystał do tego oprogramowanie Midjourney, które tworzy obrazy z opisów tekstowych.
Zespół USwitch wspólnie z profesorem Samem Fankhauserem, dyrektorem ds. badań na Oxford University Net Zero, przeanalizowali dane dotyczące emisji z różnych gałęzi przemysłu, aby zrozumieć, w jaki sposób wszystkie kraje mogą osiągnąć zerową emisję netto do 2050 r. Oznaczałoby to, że wytwarzane przez nas emisje nie przekraczają ilości, których nie jesteśmy w stanie usunąć z atmosfery. Wykorzystali również najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), aby określić, w jaki sposób zmiany klimatu wpłyną na każdy kraj. Na podstawie tych ustaleń stwierdzono, że niektóre z głównych zagrożeń dla znanych miast obejmują ekstremalne poziomy zanieczyszczenia, poważne powodzie i rosnące temperatury, które w konsekwencji sprowadzą na nie pożary lub susze.
Wygenerowane komputerowo obrazy projektu przedstawiają dwa scenariusze dla każdego z 20 miast. Pierwszy obraz scenariusza pokazuje, jak może wyglądać każde miasto, jeśli nie dokonamy niezbędnych zmian niezbędnych do złagodzenia skutków zmian klimatycznych. Drugi jest bardziej pozytywny i przedstawia, jak mogłyby wyglądać miasta, gdyby kraje w końcu osiągnęły swoje cele zerowej emisji netto. Na górze mamy więc zdjęcie Paryża jaki chcieliby widzieć optymiści, a poniżej wariant dla tych, którzy wątpią w sukces walki o powstrzymanie zmian klimatu.
Podobne, dwie wizje zostały przedstawione dla Londynu, gdzie już w połowi wieku może być cieplej o 3 stopnie, a powietrze będzie bardziej suche o 20 proc. Wówczas słynna londyńska mgła ma się przerodzić w permanentny smog.
Jeszcze bardziej dramatyczny scenariusz kreślony jest dla Nowego Jorku, który może być nękany przez ciągłe susze. Najlepiej widać to w wizji Central Parku, który może kwitnąć albo być całkiem wyjałowiony.
Czytaj więcej na Inhabitat
Zobacz więcej zdjęć
/Fot: USwitch//
Jeszcze nie dodano komentarza!