Tworzenie masterplanów dla całych miast to duże wyzwanie. Podjęli się go Albańczycy, którzy stworzyli wizję swojej stolicy na koniec przyszłej dekady. Projket Tirana 2030 (TR030) przygotowało dla nich włoskie biuro Stefano Boeri Architetti.
Miasto nie jest może wielką metropolią, ale mieszka tu ponad 800 tys. osób, czyli więcej niż w Krakowie. Plan jest przy tym bardzo wszechstronny i zakłada szeroki program inwestycyjny. Pierwsza rzecz to infrastruktura, m.in. projekt miejskiej kolejki, która przecinając miasto połączy ze sobą lotnisko oraz port. Wprowadzenie opłat za korzystanie z dróg ma ograniczyć korki i ruch samochodów prywatnych. Tirana chce postawić na transport publiczny oraz współdzielony.
W ramach publicznych inwestycji ma też powstać dwanaście nowych szkół, ale także cały układ placów publicznych. Bardzo ważnym punktem planu rozwojowego jest zieleń, która będzie miała szczególne znaczenie.
Z jednej strony w centrum miasta ma zostać potrojone zielone zaplecze, które też będzie pełnić rolę infrastruktury: pojawią się dwie obsadzone drzewami obwodnice, po których mają się przemieszczać piesi i rowerzyści. Z urbanistycznego punktu widzenia jeszcze ważniejsze będzie dogęszczanie drzew na obrzeżach miasta. Tirana ma być nimi okolona, co ograniczy możliwość niekontrolowanego rozrostu osiedli poza jej granice.
/Rys: Stefano Boeri Architetti//
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jeszcze nie dodano komentarza!