Biblioteki coraz częściej stają się elementem architektonicznych eksperymentów. Jako inwestycje publiczne, które mają ambicję odbudować swoją ważną społeczną rolę, pozwalają sobie na nieszablonowe posunięcia. W Wietnamie jest dziecięca biblioteka na świeżym powietrzu, w duńskim Aarhus działa uznana za najlepszą na świecie bibliotekę – miejsca spotkań społeczności, gdzie znajduje się dzwon, który oznajmia o narodzinach nowego obywatela miasta, a w chińskim Tiencin ogromna, futurystyczna przestrzeń wypełniona dziesiątkami poziomów półek z książkami, po której czytelnicy spacerują jak w parku. Za tym trendem chce podążać Madryt, który w Villaverde chce postawić najbardziej zieloną bibliotekę na świecie.
Wprowadzenie dużej ilości roślin do miejsca z książkami nie jest ideą całkiem nową. Dużą ilość zieleni, zarówno w środku, jak i na dachu, wykorzystano już w powstałej dwa lata temu czytelni we francuskim Thionville. Hiszpanie przebiją jednak wszystkich. Projekt przedstawiony przez 3GATTI Architecture Studio zakłada stworzenie niskiego, piętrowego pawilonu o kształcie podłużnego trójkąta składającego się z nieregularnych segmentów.
Góra każdego z nich, tam gdzie znajduje się strefa ciszy dla pracujących, całkowicie osłonięta zostanie pędami winobluszczu, zwanego też dzikim winem. Roślina, która zostanie posadzona na dachu, bardzo szybko rośnie, dlatego jej pnącza w krótkim czasie mają owinąć całą górną część budynku. Aby dobrze to wyglądało, pomoże stelaż nadający roślinie odpowiedni kształt. Parter budynku ma inny charakter. To całkowicie przeszklona przestrzeń, przeznaczona na różne „głośne” (w przeciwieństwie do tych na górze) aktywności społeczne.
Zieleń na budynku spełniać będzie przy tym funkcje nie tylko estetyczne. Winobluszcz opatulający czytelnię ma stanowić dla niej dodatkową warstwę izolacyjną – w lato od upału, a w zimę od zimna. Poza tym zielona przestrzeń dała pretekst do stworzenia miejskiego ogródka, gdzie będzie się nie tylko uprawiać rośliny, ale także edukować dzieci na temat zdrowego, zrównoważonego życia.
Niecodzienny projekt nie tylko ekstrawagancją, czy też wyrazem powrotu miasta do bardziej naturalnych rozwiązań. Biblioteka ma się wyróżniać na tle innych budynków dzielnicy Villaverde, by łatwiej przyciągać mieszkańców. Miasto chce, aby wokół niej powstało coś na kształt centrum lokalnego, gromadzącego tutejszą społeczność. Tak jak słynne i niezwykłe pod względem architektonicznym Parki-Biblioteki zaczęły zmieniać życie w Medellin.
/Fot: 3GATTI Architecture Studio//
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jeszcze nie dodano komentarza!