Żadna inna stolica Europy tak pilnie nie wsłuchuje się w potrzeby najmłodszych. To konsekwencja przywiązania do tematu praw w człowieka – w 2014 roku Wiedeń, gdzie dwie dekady wcześniej odbyła się Światowa Konferencja Praw Człowieka, ogłosił się nawet Miastem Praw Człowieka. Zastanawiając się jak deklarację tę przełożyć na działanie, władze austriackiej stolicy pomyślały właśnie od dzieciach.
Kiedy więc w 2019 roku nadeszła 30. rocznica uchwalenia Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka, Rada Miasta postanowiła włączyć dzieci i młodzież z miasta do władz miejskich. Choć nie mają nawet biernego prawa wyborczego. Konsekwencją było uruchomienie serii Werkstadt Junges Wien, czyli „Warsztatów naprawczych młodego Wiednia„, w których wzięło udział 22,6 tys. młodych ludzi. Postawiono na nich cztery zasadnicze pytania:
– za co Wiedeń zasługuje na medal?
– co w Wiedniu wymaga naprawy i jak byś to naprawił?
– jak dbać o miasto, aby było sprawne?
– co jest potrzebne, aby czuć się bezpiecznie i dobrze?
Wiedeń znany jest ze swych partycypacyjnych projektów. Skala, otwarty charakter i ciągłości projektu Werkstadt Junges Wien były jednak wyjątkowe. „Politycy wykazali się niezwykłą odwagą, pozwalając na to, by grupa docelowa w 100 procentach ustalała plan działania” – powiedziała kierowniczka projektu Bettina Schwarzmayr w rozmowie z Cities Today. Co najważniejsze, wybrani urzędnicy musieli również zapewnić, że warsztaty doprowadzą do działania. „Nie wystarczyło tylko raz zapytać i podziękować za pomysły” – powiedziała członkini Rady Miasta Marina Hanke. I tak się też stało, gdy rada włączyła wyniki do oficjalnej strategii na rzecz dzieci i młodzieży przyjętej w czerwcu 2020 roku.
Sprawa jest całkiem świeża, są już jednak pierwsze przedsięwzięcia realizowane w ramach tego kierunku działań, m.in. budowane jest dziewięć nowych schronisk dla kobiet będących ofiarami przemocy domowej, z czego jedno przeznaczone jest dla dziewcząt i młodych kobiet, poza tym Wiedeń przeznaczy również 1 mln euro (1,17 mln USD) na budżet partycypacyjny skierowany do osób w wieku 4-19 lat.
Czytaj więcej na Cities Today
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jeszcze nie dodano komentarza!