Badacze miejscy nie tylko wychodzą do ludzi w ich miejscu zamieszkania, ale też używają do tego specjalnie zaprojektowanych narzędzi online. Dzięki temu wpływ na własną okolicę ma dużo więcej mieszkańców. Trzeba tylko do nich dotrzeć i zaangażować. Aplikacja, którą stworzył Recoded na zamówienie zespołu badawczego z Instytutu Geoekologii i Geoinformacji poznańskiego UAM, stała się narzędziem do postawienia wstępnej diagnozy potrzeb mieszkańców Poznania.
Geoankieta, jak ją nazwali autorzy, miała rozpoznać potrzeby wszystkich użytkowników miejskiego Parku Kasprowicza. Wcześniej przeszła testy użyteczności. Chodziło o uzyskanie jak najlepszych wyników interakcji z uczestnikami, ale także aby Geoankieta była jak najbardziej przyjazna dla użytkowników. W efekcie stworzono otwarty portal, na którym można było wypowiedzieć się, nanieść na mapę swoje pomysły oraz zagłosować „za” lub „przeciw”. Interaktywna mapa oraz możliwość skomentowania dały wyniki pomocne w namierzeniu najbardziej potrzebnych i atrakcyjnych przedsięwzięć w parku.
Nie udałoby się zaprojektować narzędzia do „geodyskusji”, gdyby nie wiedziano, kto będzie użytkownikiem parku oraz uczestnikiem konsultacji społecznych. Na podstawie kilkudziesięciu wywiadów z osobami żywo interesującymi się sprawami zagospodarowania przestrzeni miejskiej, stworzono 5 profili potencjalnych uczestników dyskusji. Należeli do nich: aktywista miejski, mieszkaniec – osoba przyjezdna, Poznanianin od urodzenia, przedsiębiorca lokalny oraz specjalista – pracownik urzędu. Każda ze stron do dyskusji wniosła własny punkt widzenia. Dzięki temu można było stworzyć listę trafionych pomysłów.
Najwięcej głosów wśród pomysłów na potencjalne zmiany zagospodarowania zebrały dodatkowe obiekty sportowe, takie jak tor wrotkarski czy boisko. Poparciem cieszyły się też remonty infrastruktury parkowej takie jak chodniki i ścieżki rowerowe oraz dodatkowe oświetlenie. Po konsultacjach zespół odpowiedzialny za badania stworzył raport z wnioskami z badań.
/Fot.: zdjęcie otwierające Anna Tęcza, zdjęcie w tekście Magdalena Bentkowska, Ogrodowa Mapa Polski/
Autorka: Marta Drożdż, Warszawianka. Rowerzystka. Service Designer, Metodyk Design Thinking. Miłośniczka inteligentnych rozwiązań w mieście. Kibicuje zwiększaniu terenów zielonych oraz technologiom umilającym ludziom życie.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pomysł fajny, wręcz super. Szkoda, że nie bardzo jest jak się zapoznać z działaniem tej aplikacji. Nie znalazłem jej ani w google play, ani w appstore zaś linki podane na pratycypacjaobywatelska.pl prowadzą donikąd…