W pobliżu Tennis House w Prospect Park na Brooklynie rośnie wspaniały biały dąb, który wyróżnia się imponującym wzrostem i pniem o szerokości prawie czterech stóp. Ale masywne drzewo wzbudza coś więcej, niż zachwyt tylko zwiedzających. Generuje również mnóstwo korzyści dla środowiska. Według danych miejskich służb Nowego Jorku poprzez bezpośrednią sekwestrację zmniejsza emisję dwutlenku węgla o około 25 tys. ton rocznie. Drzewo może również przechwytywać prawie 41 tys. litrów wody deszczowej każdego roku oraz generuje chłód, który odpowiada działaniu klimatyzacji chłodzącej latem dwupokojowe mieszkanie przez dwa miesiące. A mówimy o jednym drzewie.
Skąd w ogóle to wiemy? Dzięki rozszerzeniu funkcji aplikacji mapującej drzewa uliczne w Nowym Jorku (NYC), działającej od 2016 roku. Nowy dodatek sprawia, że każde drzewo pojawia się na mapie jako kropka, a jego kolor i rozmiar wskazują odpowiednio gatunek rośliny i obwód pnia. Kliknięcie na kropkę powoduje wyświetlenie informacji o lokalizacji drzewa, w tym jego najbliższego adresu wraz z ulicznymi zdjęciami. Na interaktywnej mapie liczone jest to nawet jaką wartość generują drzewa w przeliczeniu na „oferowane prze nie korzyści”.
W zaktualizowanej aplikacji wzrosła też, o 150 tys. liczba zlokalizowanych drzew. Rozszerzona mapa pozwala mieszkańcom miast odkrywać różnorodność drzew rosnących w ich lokalnych parkach, placach zabaw i ogrodach społecznościowych, a także lepiej zrozumieć, jak każde z nich odgrywa ważną rolę w mieście .Na przykład ponad 5500 drzew na Upper West Side na Manhattanie wychwytuje rocznie 6 milionów ton dwutlenku węgla – co ma taki sam wpływ na klimat, jak usunięcie z dróg 1,2 miliona samochodów.
Wzbudzając społeczne uznanie dla miejskiej zieleni, miasto ma nadzieję zachęcić więcej osób do pomocy w dbaniu o drzewa w swoich parkach i dzielnicach. Wolontariusze mogą rejestrować każdą opiekę nad drzewem, niezależnie od tego, czy jest to podlewanie, usuwanie śmieci z grządki, czy przycinanie gałęzi (co wymaga uprzedniego uzyskania pozwolenia od obywateli). Mogą również zapisać „ulubione” drzewa lub wyrazić swoją wdzięczność za nie w mediach społecznościowych za pomocą przycisku udostępniania.
Nowa funkcja mapy pozwala użytkownikom na śledzenie efektów wszelkich prac prowadzonych przez miasto. „Myślę, że jest to doskonały przykład przejrzystości naszej pracy i jesteśmy z tego dumni” – mówi Benjamin Osborne, zastępca komisarza ds. leśnictwa i ogrodnictwa w NYC Parks. „Środowisko miejskie jest niezwykle trudnym miejscem do wzrostu drzewa, dlatego tak ważne jest świadomość korzyści, jakie one generują. Wtedy bardziej się o nie troszczymy” — dodaje.
Efekt rosnącej presji i oczekiwań mieszkańców wynikających z troski o zieleń było widać w zeszłym roku. Szefowie pięciu dzielnic miasta (Manhattanu, Bronxa, Brooklynu, Queens i Richmond) połączyli siły i zaproponowali Ericowi Adamsowi, burmistrzowi NYC wspólną akcję posadzenia miliona nowych drzew do 2030 r.. Jest to wznowienie ambitnej i udanej inicjatywy „miliona drzew”, która rozpoczęła się pod rządami byłego burmistrza Michaela Bloomberga a ukończył ją jego następcy, Bill de Blasio.
Jeszcze nie dodano komentarza!